Dieta dla cukrzyków a produkty na białej mące - wolno czy nie?

Lubimy jeść białe pieczywo. Lubimy ciastka francuskie. Pączki. Drożdżówki. Czy sądzimy, że biała mąka skradła abonament na pyszny smak? Jeśli tak, to pora poszerzyć horyzonty smakowe. Bo z cukrzycą nie ma żartów. Ale właściwie dlatego dieta dla cukrzyków wyklucza białą mąkę? Z powodu pewnego tajemniczego wskaźnika...

Jadłospis cukrzycowy utrzymuje stężenie glukozy na stałym poziomie

Odżywianie cukrzyków wpływa na komfort ich życia. Wpływa do tego stopnia, że prawidłowo zbilansowana dieta cukrzycowa pomaga unormować glikemię. Michał Wrzosek uważa, że prawidłowo zbilansowany jadłospis zapewnia równomierny i wyważony dopływ energii oraz dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, na jakie osoba z cukrzycą ma zapotrzebowanie. - Dieta dla cukrzyka powinna opierać się na ogólnie pojętych zdrowych nawykach żywieniowych. W tej jednostce chorobowej dość istotne jest regularne rozmieszczenie posiłków oraz ich zbilansowanie pod kątem zawartości białka, węglowodanów oraz tłuszczów... Porcje posiłków powinny być niewielkie, ale za to częste, dlatego warto rozłożyć je w odstępach czasowych dwu- lub trzygodzinnych... Taki sposób odżywiania pozwala utrzymać stężenie glukozy na mniej więcej stałym poziomie, co jest istotne dla diabetyka - dodaje dietetyk kliniczny Michał Wrzosek.

Produkty wysoko i nisko-glikemiczne

Zacznijmy jednak od początku – co to jest glikemia i dlaczego odgrywa tak istotną rolę w cukrzycy? Otóż indeks glikemiczny klasyfikuje produkty żywnościowe na nisko i wysoko-glikemiczne. Produkty wysoko-glikemiczne (>70) powodują szybki wzrost glukozy we krwi a nisko-glikemiczne (<50) powolny. Glikemia to owo stężenie cukru we krwi, które rośnie po spożyciu węglowodanowego posiłku. Zbyt wysokie stężenie cukru (hiperglikemia) mobilizuje organizm do ustabilizowania poziomu glukozy. Trzustka wydziela wówczas więcej insuliny. A glukoza wnika do tkanki tłuszczowej i mięśniowej.

Dlaczego dieta dla cukrzyków wyklucza białą mąkę?

Jak widać, produkty o niskim indeksie glikemicznym korzystniej wpływają na organizm. Nie należy niestety do nich biała (czyli przetworzona) mąka. Dla przykładu – chleb oraz makaron z białej mąki zawierają IG>70. Z drugiej strony pieczywo francuskie zawiera jeszcze więcej IG>90. Jeśli chcesz zatem za pomocą odżywiania wpłynąć na korzystną glikemię, sięgnij po pełnoziarniste produkty zbożowe (<55). Na przykład po kasze gruboziarniste. Pełnoziarnisty ryż. Ciemne pieczywo.

Co jeść do chleba i ile razy jeść śniadanie?

Wiemy już, że jak chleb to raczej pełnoziarnisty. Co z białkami i tłuszczami? Otóż IG ich nie dotyczy. Istotna jest za to porcja posiłku – powinna być niewielka. I o stałej porze. Śniadanie rozłóż więc na dwa posiłki (w odstępie dwu- lub trzygodzinnym). Do kanapki dodaj sałatę i ogórek (IG <15) – bo warzywa obniżają IG posiłku i sycą (chroniąc przed napadami wilczego głodu). Ale uważaj na gotowaną marchew i słodką kukurydzę (IG>50). Pamiętaj, że dieta w cukrzycy nie musi być nudna i powtarzalna. Jeśli masz problem z urozmaicaniem posiłków, skorzystaj z pomocy specjalistów takich jak Centrum Respo.

Monitoruj cukier, zamiast żałować jednego ciastka

A jednak glukoza, czyli cukier prosty sam w sobie nie jest zły. Organizm potrzebuje glukozy co najmniej dla zachowania optymalnej temperatury ciała. Norma cukru we krwi to 60-99 mg/dl, ale niebezpieczny jest również niedobór – hipoglikemia. Stąd to, co można jeść przy cukrzycy i to czego nie można jeść przy cukrzycy odgrywa istotną rolę, lecz jeszcze ważniejsze jest monitorowanie cukru. Zamiast więc martwić się zjedzeniem nadprogramowego ciastka lub kromki białego chleba, wyćwicz w sobie nawyk kontrolowania przebiegu choroby. I nawyk aktywności fizycznej – bo ćwiczenia normalizują poziom glukozy.

Biała mąka jest niekorzystna dla cukrzyka nie tylko ze względu wysoki IG

Wysoki IG nie tylko destabilizuje stężenie glukozy we krwi, ale utrudnia też spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego biała mąka jest bardziej niekorzystna dla osób z nadwagą, gdyż to właśnie u nich spadek masy ciała mógłby przyczynić się do poprawy glikemii. A nawet w dalszej perspektywie (przy łagodnym stanie cukrzycowym) pomóc wyjść z cukrzycy.