Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Augustów

Przestępcy posługują się różnymi metodami, aby szybko zdobyć pieniądze. Tylko wczoraj augustowscy policjanci przyjęli trzy tego typu zawiadomienia. Przestępcy działając metodą „na policjanta” oszukali 56-letnią mieszkankę powiatu augustowskiego. Do kobiety zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Przekazał informację, że grupa przestępcza planuje wypłacić pieniądze z jej konta bankowego. W trakcie dalszej rozmowy mężczyzna, polecił kobiecie podać login i hasło do konta bankowego, co miało uchronić ją przed utratą oszczędnosci. Kobieta uwierzyła w historię oszusta i straciła prawie 17 tysięcy złotych.

Drugą oszukaną osobą był 79-letni mieszkaniec Augustowa. W tym przypadku mężczyzna chciał zainwestować pieniądze na rynku kryptowalut. Po zarejestrowaniu się na jednej ze stron internetowych zadzwonił do niego "analityk" z dalszymi wskazówkami. Za namową rozmówcy, mężczyzna zainstalował na swoim urządzeniu aplikację do zdalnej obsługi urządzenia. Następnie zalogował się do swojego konta bankowego i w ten sposób dał przestępcy dostęp do swoich pieniędzy. W wyniku tego oszustwa mężczyzna stracił  ponad 900 złotych.

Kolejna osoba została oszukana metodą "na BLIK". Mieszkaniec Augustowa poinformował policjantów, że ktoś włamał się na konto jednego z portali społecznościowych jego brata, a następnie podszywając się pod niego, skontaktował się z pokrzywdzonym i poprosił o płatność kodem BLIK. Mężczyzna przekonany, że pisze z bratem, zareagował na prośbę i przekazał kod BLIK. W ten sposób oszust doprowadził 22-latka do utraty 1000 złotych.

Kolejny raz apelujemy o rozsądek o czujność podczas podejmowania decyzji finansowych. Korzystając z obecnych technologii stale dbajmy o znajomość zasad bezpieczeństwa w sieci. Zadbajmy również o właściwą ochronę swoich danych oraz za każdym razem weryfikować tożsamość osób, które kontaktują z prośbą o pieniądze czy dane.