W parku na Rynku Zygmunta Augusta powstały miejsca schronienia dla jeży. Gdy temperatura spada w okolice zera, jeże poszukują dogodnego miejsca do przezimowania. Aby pomóc tym sympatycznym zwierzętom przetrwać zimę, augustowscy przedszkolaki i uczniowie postanowili wybudować dla nich bezpieczne schronienie. To była praktyczna lekcja przyrody na świeżym powietrzu. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy przyjaciela zwierząt.


Jeż czyli przyjaciel człowieka

Jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta. Pomagają człowiekowi w walce ze szkodnikami roślin: ślimakami, gąsienicami i chrząszczami. Gdy nadchodzi zima, jeże szukają bezpiecznego legowiska i zapadają w stan hibernacji. Przetrwają zimę – jeśli znajdą odpowiednie miejsce schronienia.

W naturalnych warunkach jeże wykorzystują dziuple, jamy w ziemi oraz sterty liści. W miastach, coraz trudniej o takie nieuporządkowane miejsca. Na pomoc augustowskim jeżom przyszli przedszkolaki i uczniowie.


Domek jeża! Tych liści nie sprzątamy!

W parku na Rynku Zygmunta Augusta dzieci usypały kopce z liści, w których jeże będą mogły spokojnie przespać całą zimę. Domki z liści to naturalne i doskonale znane jeżom schronienie, w których zimują.

Na miejscu stanęły specjalne tabliczki informujące, o tym aby nie rozsypywać liści i nie przeszkadzać jeżom w bezpiecznym zimowaniu.

Czego jeszcze nie robić, gdy zobaczymy takie domki z liści?
- nie podchodźmy zbyt blisko i nie rozsypujmy liści,
- nie dokarmiajmy jeży,
- omijajmy domki jeży spacerując z psem.

W ten sposób jeże bezpiecznie prześpią całą zimę.


Lekcja przyrody na świeżym powietrzu

To była praktyczna lekcja przyrody na świeżym powietrzu. Wykład o zwierzętach przedstawił Dawid Wójcik, Kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt.

W akcji osobiście uczestniczył Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, który pomógł dzieciom w tworzeniu domków i wbijaniu tablic informacyjnych. Na koniec spotkania dzieci otrzymały owoce oraz pamiątkowe dyplomy przyjaciela zwierząt.