
Niecodzienny incydent na ulicach naszego miasta! 10-letni chłopiec na elektrycznej hulajnodze zderzył się z samochodem, ale dzięki kaskowi uniknął poważnych obrażeń. To zdarzenie przypomina o ważnych zasadach bezpieczeństwa i obowiązkach rodziców wobec najmłodszych użytkowników dróg.
- Kolizja z udziałem dziecka na hulajnodze w centrum miasta
- Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych dla dzieci i dorosłych w naszym mieście
- Bezpieczeństwo przede wszystkim – apel do mieszkańców o rozwagę
Kolizja z udziałem dziecka na hulajnodze w centrum miasta
W samym sercu naszego miasta doszło do niebezpiecznej sytuacji drogowej, w której uczestniczył 10-letni chłopiec poruszający się hulajnogą elektryczną. Jadąc chodnikiem, wjechał na przejście dla pieszych i uderzył w bok zaparkowanego volkswagena. Na szczęście dziecko miało na głowie kask ochronny, co prawdopodobnie zapobiegło poważnym urazom. Policja zakwalifikowała zdarzenie jako kolizję drogową – nikt nie ucierpiał.
Funkcjonariusze ustalili również, że chłopiec nie posiadał wymaganej karty rowerowej, co zgodnie z przepisami uniemożliwia mu legalne korzystanie z elektrycznej hulajnogi. To zdarzenie jest przestrogą dla rodziców i opiekunów, by dokładnie sprawdzali uprawnienia swoich pociech oraz przestrzegali przepisów ruchu drogowego.
Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych dla dzieci i dorosłych w naszym mieście
Prawo jasno określa, kto i na jakich warunkach może poruszać się hulajnogą elektryczną. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą korzystać z tych pojazdów jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Młodzież między 10 a 18 rokiem życia musi posiadać kartę rowerową lub odpowiednie prawo jazdy (kategorie AM, A1, B1 lub T), aby legalnie jeździć hulajnogą.
Dorośli mieszkańcy nie mają obowiązku posiadania żadnych uprawnień, jednak wszyscy użytkownicy muszą stosować się do zasad poruszania się po drogach. Hulajnogą należy korzystać przede wszystkim z dróg lub pasów dla rowerów. W przypadku ich braku można jechać po jezdni tylko wtedy, gdy obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Na chodniku jazda jest dozwolona przy wyższej prędkości ruchu pojazdów, ale z prędkością dostosowaną do pieszego.
Bezpieczeństwo przede wszystkim – apel do mieszkańców o rozwagę
Choć przepisy nie nakładają obowiązku noszenia kasku podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej, to doświadczenia pokazują, że ten prosty element wyposażenia może uratować życie i zmniejszyć ryzyko poważnych urazów. Warto pamiętać także o zakazie holowania innych pojazdów czy przewożenia pasażerów oraz o bezwzględnym zakazie prowadzenia hulajnogi pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
"Apelujemy do rodziców i opiekunów o rozwagę w przypadku udostępniania dzieciom tego typu jednośladów oraz stosowania się do obowiązujących przepisów!" – podkreślają miejscowi policjanci.
To wydarzenie to sygnał dla wszystkich mieszkańców naszego miasta – bezpieczeństwo na drodze to wspólna odpowiedzialność. Dbajmy o nasze dzieci i uczmy je odpowiedzialnej jazdy już od najmłodszych lat!
Źródło: KPP w Augustowie