Dzisiaj w mieście odbywają się uroczystości związane z obchodami 82. rocznicy pierwszej deportacji obywateli Polski do Związku Sowieckiego. Aby upamiętnić ofiary tych wydarzeń Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci.

Pierwszych wywieziono w nocy

Tragedia polskich obywateli rozpoczęła się równo 82 lata temu. Jak informuje Instytut Pileckiego, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku zaczęła się pierwsza masowa deportacja polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego.

W jej wyniku ponad 140 tys. osób - głównie leśników, kolejarzy, osadników cywilnych i wojskowych oraz urzędników państwowych wraz z całymi rodzinami - zostało przesiedlonych na Syberię oraz do północnych obwodów Rosji. Była to największa z czterech wielkich deportacji kresowych przeprowadzonych przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941.

Pamiętamy. Złożyli wieńce i zapalili znicze

Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, Wiceburmistrzowie Sławomir Sieczkowski i Filip Chodkiewicz i Radny Dariusz Ostapowicz dziś rano złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Domu Turka oraz pod pomnikiem Sybiraków Deportowanych z Ziemi Augustowskiej w dzielnicy Borki.

Głównymi organizatorami dzisiejszych uroczystości są Związek Sybiraków oraz Instytut Pileckiego w Augustowie.