Odliczenie darowizny od podatku w 2022 roku!

Co roku, każda osoba osiągająca w Polsce dochody dokonuje rozliczenia podatku z administracją skarbową. Przepisy prawa dają możliwość skorzystania z różnorodnych ulg, dzięki którym możemy zapłacić mniejszy podatek lub otrzymać jego maksymalny zwrot. Najpopularniejszymi tego rodzaju formami są ulgi. Obecnie wyróżnia się ich aż dziewięć. Wśród nich jest m.in. ulga dla młodych, na dziecko (prorodzinna) czy abolicyjna — związana z osiąganiem dochodów z zagranicy. Odliczenia przyjmują jednak także inną postać: składek (na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) oraz darowizn. To właśnie na tych ostatnich warto się skupić i zadać pytanie, co można w ramach tego odliczyć?

Darowizna jako odliczenie od podatku

W związku z powyższym warto jeszcze raz podkreślić, że odliczenie darowizny od podatku również jest możliwe. Wskazuje się na osiem jej głównych rodzajów:

  • Darowizna na OPP: darowizny na organizacje pożytku publicznego. Odnosi się ona więc do wsparcia m.in. rodzin w trudnej sytuacji życiowej;
  • Darowizny na krwiodawstwo: warunkiem jest tutaj przynależność do grupy honorowych dawców krwi;
  • Darowizna na kult religijny: jak sama nazwa wskazuje, może z niej skorzystać każda osoba, która przekazała darowiznę na cele kultu religijnego;
  • Darowizna na kształcenie zawodowe: może z niej skorzystać każda osoba, która przekazała materiały dydaktyczne lub środki trwałe z tym związane nie starsze niż 12 lat;
  • Darowizna COVID-19: przekazanie gotówki lub rzeczy, niezbędnych do walki z koronawirusem;
  • Darowizna na komputery przenośny: odnosi się to do laptopów czy tabletów;
  • Darowizna na odbudowę zabytków: obejmuje Pałac Saski, Pałac Brühla lub kamienice przy ulicy Królewskiej w Warszawie;
  • Darowizny z innych ustaw: obejmuje darowizny przekazane na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

W każdym z wyżej wymienionych punktów są wskazane ścisłe określenia, które kwalifikują dane osoby do możliwości skorzystania z wybranego odliczenia. Oczywiście podobnie jak w przypadku ulg występują także limity. Zanim więc zdecydujemy się na skorzystanie z tej opcji, warto zapoznać się ze szczegółami danego odliczenia, tak aby mieć pewność, że faktycznie się nam ono należy.

Darowizny a inne odliczenia

Tak jak zostało to już wskazane powyżej, darowizny są jednym z trzech głównych rodzajów odliczeń. Ich zastosowanie nie wyklucza możliwości skorzystania z ulg czy odliczenia składki zdrowotnej lub na ubezpieczenie społeczne. Ponadto warto zauważyć, że także w ich obrębie można skorzystać z kilku. Jeżeli więc przekazaliśmy darowiznę np. na COVID-19 i kult religijny warto zaznaczyć to na naszej deklaracji.

To, jakie w danym roku obowiązują odliczenia, zawsze zostaje podane do wiadomości publicznej z odpowiednim wyprzedzeniem. Chociaż często jest tak, że pomimo iż dana ulga nie jest już wymieniana, wciąż są osoby, które spełniają warunki, aby z niej skorzystać. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana ulga nam przysługuje, warto skontaktować się z profesjonalistą, który pomoże nam odpowiedni wypełnić formularz i skorzystać ze wszystkich przysługujących odliczeń.