Jak zaadresować, jak wysłać list polecony?

Listy polecone wysyłane są przez nas do urzędów i nie tylko; w przeciwieństwie do klasycznej koperty z zawartością, tego rodzaju przesyłka jest w zasadzie pewna i zostaje dostarczona do odbiorcy bardzo szybko. Należy jednak dobrze zaadresować list polecony.

Jak zaadresować list polecony?

Ponieważ list polecony to przesyłka, która musi dotrzeć do odbiorcy o czasie, jego odpowiednie zaadresowanie to podstawa. Choć w roku 2021 zmieniły się zasady wysyłania listów poleconych, samo wypełnienie danych na kopercie pozostaje bez zmian. Dokładniej, co musi być w adresie listu wymieniono w artykule na podamto.pl, jest to poradnik krok po kroku. Jeśli nie jesteś pewien, jak zaadresować list, spytaj osoby w okienku pocztowym – pracownik powinien dokładnie wskazać sposób, w jaki należy opisać przesyłkę. Zasadniczo na samej kopercie musi znajdować się adres odbiorcy z kodem pocztowym, a także jego imię i nazwisko. Dane te wpisujemy w prawym górnym roku. Następnie należy podać również nasze dane – wypełniamy je na takiej samej zasadzie, umieszczając je z kolei w lewym górnym rogu. W przypadku klasycznego listu ta kolejność jest bardzo ważna, jednak adresując listo polecony, dodatkowym zabezpieczeniem jest druk nadania, który odbieramy w okienku i opłacamy.

Czy do listu poleconego konieczny jest znaczek?

Listy polecone możemy podzielić na ekonomiczne i priorytetowe. W obydwu przypadkach będziemy musieli wypełnić osobny druczek, który nadaje ważność przesyłce.
Co ważne, od maja 2021 nie jest już obowiązkowe naklejanie znaczka na kopertę. Z odpowiednio zaadresowanym listem i drukiem nadania, w którym również musimy umieścić dane odbiorcy i nadawcy, idziemy po prostu do okienka, gdzie informacje wpisywane są do komputera. Następnie wybieramy opcję – priorytetową lub ekonomiczną, i w zależności od wybranego sposobu doręczenia, pracownik poczty sam nakleja na kopertę poszczególne nalepki. Jest to znaczek „R” i dodatkowa informacja, jeśli list ma być wysłany priorytetem.
Oczywiście, po jego przyjęciu przez pocztę, dostajemy także potwierdzenie nadania, które pozwala nam na śledzenie przesyłki. Jeśli nie dotarłaby ona we wskazanym czasie, możemy zgłosić reklamację.

Jak długo idzie list polecony?

Listo polecony to najszybsza droga, żeby doręczyć dokumenty. Można go wysłać zarówno za granicę, jak i do innego miasta w Polsce. Jeśli wybierzemy list polecony priorytetowy, mamy pewność, że dotrze on pod wskazany adres maksymalnie w przeciągu 3 dni roboczych, i dotyczy to zarówno Polski, jak i Europy. W przypadku reszty świata, jest to do 5 dni roboczych.
Listo ekonomiczny co prawda również przewiduje 3-dniowe okienko czasowe, jednak w przypadku krajów europejskich, jest to nawet 6 dni.
Warto oczywiście śledzić status przesyłki na eMonitoringu pocztowym, ponieważ bardzo często zdarza się, że jest ona w efekcie dostarczana dużo szybciej, niż przewiduje to regulamin. Wszystko jednak zależy od odległości, oraz tego, o jakiej godzinie zdecydujemy się wysłać list.