Czy system rekuperacji można zamontować w każdym domu?Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który pozwala także na odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. Taki system wentylacyjny ma ogromną ilość zalet i zdecydowanie spisuje się lepiej niż klasyczna wentylacja grawitacyjna, którą można spotkać w większości budynków. Dzisiaj przyjrzymy się rekuperacji pod kątem tego, gdzie możemy ją zamontować. Czy rekuperacja będzie się nadawała do każdego budynku, niezależnie od jego kształtu, wieku i zastosowanych rozwiązań?

Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja, to inaczej mówiąc, system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zdecydowanie różni się od klasycznego systemu wentylacji naturalnej, który możemy spotkać w większości budynków, gdyż cały proces cyrkulacji powietrza jest wywoływany w sposób mechaniczny. Oznacza to, że w systemie znajdziemy specjalne urządzenia, takie jak czerpnie, wyrzutnie, czy wentylatory, których głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza pomiędzy pomieszczeniami a dworem.

Dodatkowym atutem rekuperacji w domu jest odzysk ciepła. Jest możliwy dzięki specjalnemu systemowi kanałów, którymi porusza się zużyte i świeże powietrze, w taki sposób, żeby dwa strumienie nie wymieszały się ze sobą, jednak na tyle blisko, by ciepło z powietrza zużytego mogło zostać przekazane świeżemu powietrzu.

Rekuperacja – czy można zamontować ją w każdym budynku?

Jedną z zalet rekuperacji jest zdecydowanie jej uniwersalność. Wentylacja mechaniczna nadaje się właściwie do każdego domu i wszędzie będzie mogła się odpowiednio sprawdzić, jednak nie oznacza to, że w każdym miejscu będzie działała tak samo skutecznie.

Rekuperacja działa zdecydowanie najlepiej w nowoczesnych i termomodernizowanych budynkach, które są przystosowane do instalacji systemu wentylacji mechanicznej. W nowoczesnym budownictwie stosowanie rekuperacji może stać się wręcz koniecznością, gdyż wszystkie elementy jego infrastruktury są uszczelnione, więc wentylacja grawitacyjna nie będzie tam działała wystarczająco dobrze.

W starszym budownictwie rekuperacja także się sprawdzi i zapewni nam odpowiednią jakość powietrza, jednak będzie działała nieco mniej wydajnie, niż w ocieplonym i nowoczesnym domu. Co ważne, montaż rekuperacji można przeprowadzić nawet w budynku starym lub zabytkowym. W takich sytuacjach jedynie zmienia się umiejscowienie czerpni i wyrzutni, żeby nie ingerować w elewację budynku.

Jak widać, rekuperacja stanowi korzystne rozwiązanie dla właścicieli praktycznie każdego budynku. Pamiętajmy o tym, że to rozwiązanie jest w stanie zapewnić nam nie tylko świeże powietrze bez zanieczyszczeń, ale także spora oszczędność finansowa, która wiąże się z odzyskiem ciepła.