Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę przy zakupie

Może się wydawać, że zakup oczyszczacza powietrza jest prosty: można zobaczyć różne modele i ich specyfikacje, takie jak oceny CADR, poziomy hałasu i rodzaje filtrów. Wybór jednego z nich powinien być prostym przypadkiem wyboru funkcji, których potrzebujesz, a także dopasowania do Twojego budżetu. Jednak przy zakupie oczyszczacza powietrza należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, w tym to, ile miejsca ma on zajmować, jakiego typu filtrów używa i jak duży hałas wytwarza.

Zdecyduj o preferowanym typie filtra

Jedną z pierwszych rzeczy do rozważenia przy zakupie oczyszczacza powietrza jest typ filtra. Istnieją dwa główne typy filtrów: Filtry HEPA i filtry węglowe. Istnieją również filtry hybrydowe, które wykorzystują zarówno HEPA, jak i węgiel do oczyszczania powietrza. Filtry HEPA są bardzo skuteczne w usuwaniu z powietrza cząsteczek, takich jak kurz i alergeny.

Filtry HEPA są idealne, jeśli masz zwierzę domowe lub kogoś w domu, kto cierpi na alergie. Istnieją również filtry HEPA dla alergików, które usuwają alergeny takie jak pyłki, sierść zwierząt domowych, roztocza i zarodniki pleśni. Filtry węglowe są świetne do redukcji zapachów, takich jak zapachy kuchenne, dym papierosowy, zapachy zwierząt domowych i inne silne zapachy w powietrzu. Filtry węglowe są również przydatne, jeśli masz alergie, ponieważ mogą pomóc zmniejszyć alergeny, takie jak pyłki i sierść zwierząt domowych. Filtry hybrydowe łączą w sobie filtry HEPA i węglowe. Oznacza to, że są one dobrym wyborem, jeśli masz alergie i chcesz jednocześnie usunąć silne zapachy.

Istnieją oczyszczacze powietrza przeznaczone do usuwania wielu różnych cząstek. Rodzaj cząsteczek, które chcesz usunąć, pomoże Ci określić, jaki oczyszczacz powietrza kupić.

- Zanieczyszczenia powietrza, takie jak dwutlenek węgla, chemikalia, kurz i pyłki mogą być usuwane przez oczyszczacze powietrza o dużej mocy.

- Alergeny takie jak sierść zwierząt domowych, roztocza i zarodniki pleśni są usuwane przez oczyszczacze powietrza HEPA.

- Zapachy takie jak zapachy kuchenne, dym papierosowy i silne zapachy pochodzące od zwierząt domowych lub osób przebywających w gospodarstwie domowym można zredukować za pomocą oczyszczaczy powietrza z węglem aktywnym. Istnieją również oczyszczacze powietrza, które zostały zaprojektowane tak, aby pomóc w rozwiązaniu wielu problemów jednocześnie. Jeśli chcesz usunąć jak najwięcej cząsteczek z powietrza, możesz wybrać oczyszczacz powietrza z kombinacją tych funkcji.

Rozważ poziomy hałasu różnych oczyszczaczy

Oczyszczacze powietrza są dostępne zarówno w cichych, jak i głośnych modelach, przy czym poziom hałasu różni się w zależności od modelu. Ważne jest, aby rozważyć poziom hałasu przy zakupie oczyszczacza powietrza, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci, mieszkasz we wspólnym domu lub pracujesz w biurze z innymi ludźmi. Poziom hałasu będzie zależał od rodzaju filtra, z którego korzysta dany oczyszczacz, a także od mocy jego silnika. Jeśli masz małe dzieci, możesz zdecydować się na jeden z cichszych modeli.

Możesz również szukać cichszego modelu, jeśli pracujesz w biurze z innymi ludźmi i nie chcesz im przeszkadzać. Jeśli chcesz kupić cichy oczyszczacz powietrza, możesz skorzystać z poziomów hałasu przewodnika, aby pomóc w podjęciu decyzji, które oczyszczacze należy rozważyć. Te poziomy hałasu można znaleźć na stronach internetowych producentów, a także w internetowych punktach sprzedaży detalicznej.