Co to jest laktacja?

Laktacja jest naturalnym procesem produkcji mleka przez kobietę w ciąży. W początkowej fazie ciąży polega tylko na produkcji, a po porodzie na wydzielaniu mleka. W artykule przeczytacie o całym procesie laktacji, możliwościach jej pobudzenia, a także możliwych problemach w okresie laktacyjnym.

Laktacja - najważniejsze informacje

Cały proces laktacji regulowany jest przez hormony. Jednym z hormonów odpowiedzialnych za produkcję mleka jest prolaktyna, która wytwarzana jest przez przysadkę w trakcie ssania piersi przez dziecko. Ciekawostką jest, że im częściej przystawiamy malucha do piersi, tym intensywniej produkujemy prolaktynę, dzięki czemu nasz organizm dostosowuje się do potrzeb pokarmowych dziecka.

Drugim równie ważnym hormonem jest oksytocyna, dzięki której pokarm wypływa z piersi. Oksytocyna uwalniana jest w momencie podrażnieniu piersi a dokładnie receptorów brodawek sutkowych. Hormon szczęścia, którym nazywana jest oksytocyna obkurcza komórki otaczające pęcherzyki mleczne i przepompowuje pokarm do przewodów mlecznych.

Warto wspomnieć jak dobry wpływ na mamę i dziecko ma karmienie piersią. W momencie karmienia dziecko jest zaspokajane, czuje bliskość mamy, a także powstaje między nimi bardzo głęboka więź uczuciowa. Z kolei oksytocyna u kobiety karmiącej piersią powoduje obkurczanie się macicy, a także wywołuje u niej poprawę nastroju.

Szczęśliwa mama – spokojne dziecko

Obalając mity - to nie jedzenie ma wpływ na naszą laktację a nasze samopoczucie!

Oczywistym jest to gdy jemy za mało, będziemy gorzej się czuć, i tak samo jest z przejedzeniem, dlatego warto zachować zdrową i zbilansowaną dietę nie tylko przez okres karmienia piersią.

Główną przyczyną kryzysu laktacyjnego jest stres, niepewność, adrenalina i zmęczenie!

Karmiąca mama powinna wypoczywać tak długo ile tego potrzebuje, a także ma prawo wymagać od najbliższych pomocy. Nie ma niczego złego w drzemkach w ciągu dnia. W trakcie gdy karmimy dziecko musimy zadbać o nasze samopoczucie, im lepiej będzie czuła się Mama, tym spokojniejsze będzie nasze dziecko.

Problemy w trakcie laktacji

Większość kobiet w ciąży zakłada, że będzie karmić piersią, jednakże czasami natura i nasze ciało ma inne plany. Bywa, że świeżo upieczona mama ma niewystarczającą ilość pokarmu, by nakarmić dziecko, zatem co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby się nie denerwować. Stres zahamuje proces wydzielania oksytocyna co z kolei przełoży się na wydzielanie mniejszej ilości pokarmu.

Tutaj warto zaznaczyć, że szacunkowo od 3 do 5 % mam ma problem laktacyjny i nie jest w tym sama. Po ciężkim porodzie młode mamy często miewają problemy z nakarmieniem dziecka, dlatego warto poprosić położna o instruktaż, który pomoże nam odpowiednio przystawić dziecko do piersi by obojgu było wygodnie i miło.

Warto zaznaczyć, że mimo chęci karmienia piersią przez mamę czasem jest to niemożliwe dlatego nie ma nic złego w korzystaniu z mleka modyfikowanego. Informacje na temat karmienia za pomocą butelki znajdziesz na stronie https://wiecejmleka.pl/.