Wybory do Parlamentu Europejskiego już 9 czerwca - Twój głos ma znaczenie!
Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego budzą wiele emocji. To wyjątkowa okazja, aby każdy z nas mógł wpłynąć na przyszłość Europy, wyrażając swoje zdanie poprzez oddanie głosu.
  1. Wybory odbędą się 9 czerwca 2024 r.
  2. Parlament Europejski jest jedynym bezpośrednio wybieranym organem UE.
  3. Głosować mogą obywatele UE, którzy ukończyli 18 lat.
  4. Więcej informacji na stronach Państwowej Komisji Wyborczej.

Parlament Europejski (PE) to jedyny organ Unii Europejskiej, który jest wybierany bezpośrednio przez obywateli w powszechnych wyborach. Posłowie i posłanki reprezentują interesy mieszkańców swoich krajów, uczestnicząc w procesie decyzyjnym na szczeblu europejskim. To właśnie oni mają wpływ na kluczowe kwestie, takie jak zmiany klimatyczne, prawa człowieka, czy gospodarka.

Dlaczego warto głosować?

Decyzje podejmowane przez Parlament Europejski mają bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. Dotyczą one takich aspektów jak miejsca pracy, migracja, czy prawa człowieka. Udział w wyborach to nasza szansa, by mieć wpływ na przyszłość Europy i nas samych.

Głosowanie jest proste i dostępne dla każdego obywatela Unii Europejskiej, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat. Jeśli przebywasz poza swoim państwem zameldowania, możesz oddać głos w jednym z konsulatów swojego kraju w miejscu aktualnego pobytu. To ważne, aby każdy z nas wziął udział w tym demokratycznym procesie i nie pozwolił innym decydować za siebie.

Jak oddać głos?

W Polsce, aby oddać głos, wystarczy być zarejestrowanym na liście wyborców. Szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji lokali wyborczych oraz list kandydatów można znaleźć na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej oraz lokalnych urzędów miast i gmin.

Pamiętajmy, że demokracja to proces wymagający stałego zaangażowania. Udział w wyborach jest jednym z najprostszych, ale jednocześnie najważniejszych sposobów, aby wzmocnić nasz system demokratyczny. Im więcej osób głosuje, tym bardziej reprezentatywne są wyniki i tym silniejsza staje się nasza demokracja. Wykorzystajmy swój głos, by mieć wpływ na przyszłość Europy!


Wg inf z: Powiat Augustowski