Ceny mieszkań w Augustowie: 7 874 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Augustowie - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: 7 874 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w Augustowie w ostatnich 12 miesiącach. To o 480 zł/m², czyli 5,7% mniej niż poziom odniesienia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują zarazem różnice między segmentami: mieszkania deweloperskie kosztowały więcej za metr niż lokale używane, a na zakup typowego mieszkania przeznaczano 405 000 zł.

Redakcja kurieraugustow.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Augustowie: najważniejsze liczby

  • 7 874 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 480 zł/m² i 5,7% - spadek wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 6 772-9 583 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 405 000 zł - mediana ceny zakupu; mediana powierzchni wyniosła 50 m².
  • 45% - wzrost ceny metra od 2021 r., średnio 7,7% rocznie.

Mediana opisuje środek rynku: połowa mieszkań miała cenę metra poniżej tej wartości, a połowa powyżej. Przy planowaniu budżetu warto zestawić ją z cenami właściwego metrażu i lokalizacji, zamiast traktować jako stawkę dla każdego lokalu.

Infografika: ceny mieszkań w Augustowie
Infografika: ceny mieszkań w Augustowie

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)9 583
wtórny7 261

9 583 zł/m² kosztowały mieszkania deweloperskie, wobec 7 261 zł/m² na rynku wtórnym. Premia rynku pierwotnego wyniosła 32,0%. Nie jest ona wyłącznie ceną nowości: na porównanie segmentów wpływają również lokalizacja inwestycji, metraż oraz cechy budynków.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)10 177 *
35-45 m² (małe 2-pok.)8 904
45-55 m² (2-pok.)7 395
55-70 m² (3-pok.)8 126
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 392 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

10 177 zł/m² osiągnęła mediana dla mieszkań o powierzchni 25-35 m², a 8 904 zł/m² dla przedziału 35-45 m². Mniejsze lokale mogą osiągać wyższe stawki jednostkowe, ponieważ niższa cena całego mieszkania poszerza krąg potencjalnych kupujących.

Zależność nie jest jednak liniowa: segment 55-70 m² miał wyższą medianę niż 45-55 m². Sam metraż nie wyjaśnia więc całego zróżnicowania cen.

Ceny wg metrażu - Augustów
Ceny wg metrażu - Augustów

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

9 035 zł/m² wyniosła mediana w rejonie Wypusty, a 6 618 zł/m² w rejonie Zarzecze. W tym porównaniu stawka dla rejonu Wypusty była o 37% wyższa. Pomiędzy nimi znalazł się rejon Osiedle Generała Prądzyńskiego z medianą 7 113 zł/m².

Rejonzł/m² (oba rynki)
Borki10 816 *
Lipowiec9 662 *
Wypusty9 035
Osiedle Generała Prądzyńskiego7 113
Zarzecze6 618

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Augustów
Mapa cen mieszkań - Augustów

Ceny wg części miasta - Augustów
Ceny wg części miasta - Augustów

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 405 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% to 8 100 zł. Zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 940 zł z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Wynagrodzenie notariusza można negocjować.

Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje. Porównanie ofert powinno zatem obejmować nie tylko cenę lokalu, lecz także koszty towarzyszące zakupowi.

Więcej aktualności z Augustowa znajdziesz na stronie głównej kurieraugustow.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na kurieraugustow.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje, że obecny spadek nastąpił po wzroście w dłuższym okresie. Od 5 445 zł/m² w 2021 r. mediana doszła do 7 874 zł/m², co oznacza 45% wzrostu i średnie tempo 7,7% rocznie. Poniższy wykres pozwala osadzić bieżący wynik w szerszej perspektywie.

Trend cen - Augustów
Trend cen - Augustów

Augustów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

9 288 zł/m² wyniosła mediana dla monitorowanych miast województwa podlaskiego. W Augustowie metr kosztował o 1 414 zł mniej.

Powiat augustowski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 7 077 zł/m²; rok wcześniej było to 8 182 zł/m², a zmiana wyniosła -13,5%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 8 055 zł/m², czyli o 978 zł więcej niż mediana powiatu.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Augustów-7 874-
Ełk43 km7 462-5,2%
Czarna Białostocka63 km7 121-9,6%
Wasilków71 km9 548+21,3%
Choroszcz79 km7 986+1,4%

W Ełku metr kosztował o 412 zł, czyli 5,2% mniej niż w Augustowie. Regionalne zestawienie pokazuje, że bliskość geograficzna nie oznacza jednakowego poziomu cen.

Komentarz analityczny

480 zł/m² i 5,7% spadku względem poziomu odniesienia z 2025 r. oznacza zmianę kierunku wobec długookresowego wzrostu. Nie znosi jednak wcześniejszej zwyżki: poziom pozostaje o 45% wyższy niż w 2021 r. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od przyjętego horyzontu.

Lokalny kierunek różni się od ogólnopolskiego: w Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Augustów nie musi podążać za krajową dynamiką, ponieważ lokalny wynik kształtują struktura sprzedawanych mieszkań i relacja popytu do podaży.

5,98% wyniosło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet kupujących, a przez niego na wybór metrażu i segmentu.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytów się poprawi, może wesprzeć popyt również w Augustowie. Jeżeli natomiast oferta będzie rosła szybciej niż zainteresowanie zakupem, presja negocjacyjna może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Augustowie?

Mediana wynosi 7 874 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 6 772-9 583 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Augustowie rosną, czy spadają?

Mediana jest niższa o 480 zł/m², czyli 5,7%, od poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W porównaniu rejonów Wypusty i Zarzecze wyższa mediana dotyczy rejonu Wypusty: 9 035 zł/m² wobec 6 618 zł/m² w rejonie Zarzecze.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Augustowie?

Dla mieszkań 35-45 m² mediana wynosi 8 904 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediana rynku pierwotnego wynosi 9 583 zł/m², a wtórnego 7 261 zł/m². Premia to 32,0%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 84 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 12 listopada 2025 do 12 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (21 transakcji) i wtórny (63); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-12; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dane GUS obejmują cały powiat, razem z gminami wiejskimi, i są publikowane kwartalnie z opóźnieniem. IV kw. 2024 stanowi tu tło, a nie aktualizację miejskiego zestawienia.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji