Gdzie sprawdzi się sukienka wieczorowa? Kiedy postawić na wieczorowe kreacje?

Przywiązywanie wagi do stroju przez wielu uważane jest za wyraz próżności. Warto jednak podkreślić, ze dobór odpowiedniego outfitu stanowić może o szacunku do danego miejsca, wydarzeń czy osób. Oznacza to, że stylizacja powinna być dopasowana do okazji, na którą się wybieramy. Dzisiaj na tapet bierzemy suknie wieczorowe i wskazujemy, na jakie wyjścia sprawdzą się doskonale.

Gdzie sprawdzi się sukienka wieczorowa?

Suknia wieczorowa to specyficzny rodzaj stroju, który w dzisiejszych czasach zakładany jest na szczególne okazje. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim śluby oraz wesela, sylwester, studniówkę, a także wszelkiego rodzaju eleganckie i oficjalne gale i przyjęcia. Warto także podkreślić, że tego typu suknia może być doskonałym wyborem na imprezy służbowe, np. gdy organizowane są wszelkiego rodzaju rocznice czy innego typu okazje obchodzone w eleganckich miejscach. W niektórych przypadkach może być także dobrym rozwiązaniem na obiad, wigilijną kolację czy randkę, gdy odbywają się w aurze luksusu. Specjaliści twierdzą, że należy zakładać je jedynie na okazje, które zaczynają się po 20:00, jednak nie jest to sztywna reguła.

Warto jednak podkreślić, ze nie wszędzie tam, gdzie wymagany jest elegancki strój, suknia balowa będzie odpowiednim rozwiązaniem. Mowa przede wszystkim o miejscach kultury, takich jak np. filharmonie. Pomysły, jak ubrać się do teatru zebrał blog feef.pl, wskazano tam jednak, że dużo lepszym rozwiązaniem w tego typu instytucjach będzie sukienka koktajlowa. Wyjątkiem jest opera, gdzie doskonałym wyborem będzie kreacja wieczorowa.

Sukienka wieczorowa a koktajlowa

Sukienki wieczorowe znane są nam od dawna. To niezwykle elegancki i wytworny rodzaj kreacji. W większości przypadków są to modele długie – kończą się w okolicy kostek lub przy ziemi. W sklepach znaleźć można również te z trenem. Dozwolone są głębokie dekolty czy odsłonięte plecy. Uszyte są z wysokiej jakości szlachetnych materiałów: atłasy, tafty, jedwabiu, muślinu lub satyny. Bardzo często pojawiają się na nich zdobienia z kryształów, cekinów czy koronki – zalecany jest jednak w nich umiar, by kreacja nie wyglądała tandetnie. Jej specyficznym rodzajem są suknie balowe, które swoim wyglądem nawiązują do dawnych strojów dworskich, stanowią najbardziej eleganckie rozwiązanie.

Wspomniano wcześniej również o sukienkach koktajlowych. Co różni je od sukien balowych? Są one mniej wystawne i ekstrawaganckie. W wielu przypadkach to krótsze modele (do kolna lub lekko za nie) o prostym kroju. Cechuje je niewielki dekolt oraz brak zdobień czy drapowań. Bardzo często podkreślają wcięcie w talii. Szyje się je z dobrej jakości, ale skromnych, tkanin, takich jak: bawełna, satyna, szyfon lub żakard. Najbardziej znaną kreacją tego typu jest tzw. mała czarna osławiona przez Coco Chanel.

Jak wystylizować suknię wieczorową?

Stylizacja z suknią wieczorową obowiązkowo musi być uzupełniona o eleganckie buty na wysokim obcasie. Mogą być to zarówno klasyczne czółenka na szpilce, jak i sandały (zakładanie do nich rajstop jest w wyjątkowo złym guście!). W kwestii torebki warto pamiętać, aby była ona: niewielka i lekka (doskonale sprawdzi się kopertówka), ale i pojemna. Istotnymi cechami są także solidne zapięcie, wysoka jakość materiału, z którego została uszyta, jak i staranność wykonania. Do sukien wieczorowych można dobrać biżuterię. Należy jednak pamiętać, że im bardziej niesztampowa kreacja, tym większy umiar w tej kwestii należy zachować – działa tu znana zasada „less is more”. Na samym końcu warto wspomnieć, że w chłodniejsze noce na suknię wieczorową narzucić można dopasowany do jej stylu oraz koloru: wieczorowy płaszcz, żakiet, szal, pelerynę, stylowe bolerko lub w niektórych przypadkach kurtkę skórzaną.