24 lipca zakończyliśmy pierwszą edycję Festiwalu Murali w Augustowie. Wielkoformatowe dzieła powstały na przestrzeni tygodnia w kilku reprezentacyjnych miejscach w naszym mieście. Propozycje murali stworzyli znani streetartowi plastycy, ale to do mieszkańców Augustowa należał ostateczny głos w wyborze, które z projektów zostaną zrealizowane na ścianach augustowskich budynków. Festiwal zakończyła oficjalna konferencja podczas której Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk zaprezentował prace artystów, które od kilku dni zdobią augustowskie ulice.
Uliczne dzieła sztuki
Pracę lokalnych i zagranicznych artystów można było oglądać z bliska na ulicach Augustowa od 18 lipca. Murale powstawały przez tydzień. Puste ściany bloków stały się podłożem dla pięknych prac malarskich, które będą wizytówką kilku osiedli w Augustowie.
Wśród powstałych murali są m.in. tancerka z obchodzącego w tym roku swoje dwudziestolecie Zespołu Pieśni i Tańca "Bystry", sylwetki Laury i Janusza Gąsiewskich, postać aktora Janusza Michałowskiego, a także motywy związane z turystyką i aktywnością fizyczną na Augustowszczyźnie.
To był pierwszy Festiwal Murali w Augustowie
Według planów tegoroczny Festiwal Murali, to początek corocznej akcji. Miasto ma konkretne plany związane z kolejnymi edycjami Festiwalu Murali w przyszłych latach - jego formuła będzie rozwijana i rozszerzana. Przypomnijmy, że to mieszkańcy głosując na platformie CitizenLab ,,Augustów Wybiera” mieli wpływ na to, jakie murale powinny postać w Augustowie.
– Chcieliśmy od początku, aby duży udział w tym festiwalu mieli mieszkańcy Augustowa, którym zaufaliśmy i daliśmy wybór, jaki rodzaj murali mają zdobić ściany budynków w Augustowie – powiedział Burmistrz Augustowa, Mirosław Karolczuk
Wielki Finał
24 lipca pod muralem przy ul. Sucharskiego 4 przedstawiającym Janusza Michałowskiego, odbyła się konferencja prasowa podsumowująca powstałe murale. Burmistrz osobiście podziękował artystom.
- Cieszę się, że tak renomowani artyści wzięli udział w naszym projekcie. Chciałbym im, a także mieszkańcom, którzy włączyli się w to przedsięwzięcie bardzo gorąco podziękować. Artyści, którzy zrealizowali murale, przyjechali do nas z różnych stron świata. Są tutaj m.in. plastycy z Włoch, ale chcę podziękować również naszym lokalnym artystom, którzy nie po raz pierwszy wzięli udział w upiększaniu naszego miasta. - powiedział Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk
Murale pokolorowały Augustów
Takie murale powstały w ramach pierwszej edycji festiwalu:
- Na budynku przy ul. 29 Listopada 20 powstał mural przedstawiający postać kobiety w łódce na tle natury. Augustów słynie z jezior i bogactw natury.
- Na budynku przy ul. 29 Listopada 12 powstał mural przedstawiający Państwa Laurę i Janusza Gąsiewskich, którzy razem prowadzili Katolickie Towarzystwo Służby Dzieciom. W mieszczącej się przy ulicy 29 Listopada placówce opiekowali się najmłodszymi mieszkańcami Augustowa. Państwo Gąsiewscy stworzyli swoisty azyl, otaczali opieką i zapewniali ciepłe schronienie mieszkańcom naszego miasta.
- Na budynku przy ul. Śródmieście 3 powstał mural tancerki z Zespołu Pieśni i Tańca "Bystry”. Zespół działa od 2002 roku pod patronatem Zespołu Szkół Samorządowych i Towarzystwa Młodego Krechowiaka w Augustowie. Założycielem zespołu, opiekunem i choreografem jest Pani Halina Poźniakowska.
- Na budynku przy ul. Konopnickiej 6 powstał mural przedstawiający osoby przemierzające Augustów kajakami. Nasze miasto oraz jego okolice są wymarzonym miejscem do uprawiania tej dyscypliny. Niemal 350 kilometrów szlaków kajakowych na terenie Puszczy Augustowskiej pozwala podziwiać przyrodę w aktywny sposób.
- Na budynku przy ul. Sucharskiego 4 powstał mural przedstawiający Janusza Michałowskiego, polskiego aktora teatralnego i filmowego, który pochodzi z Augustowa. W 2021 roku Pan Janusz został odznaczony medalem za Zasługi dla Miasta Augustowa.
- Na budynku przy Rynku Zygmunta Augusta 14A powstał mural namalowany przez naszych lokalnych artystów, przedstawiający dziewczynę w akcentach patriotycznych.
Zapraszamy do oglądania i typowania swoich faworytów.