Samodzielnie, czy z fachową firmą montować okna PCV?

Montaż okien należy do dość skomplikowanego procesu, który wymaga zarówno odpowiedniego doświadczenia, jak i wiedzy. Warto więc zastanowić się nad zatrudnieniem do tego zadania wyspecjalizowanej firmy, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i nerwów. Złe osadzenie okna może doprowadzić do jego opadnięcia, problemów z otwieraniem i zamykaniem, a także powstawaniu wilgoci i pleśni poprzez jego nieszczelność. Dlaczego jeszcze warto zlecić wykonanie montażu oszklenia specjalistom?

Dlaczego warto wynająć firmę do montażu okien?

Decydując się na samodzielny montaż okien, musimy mieć na uwadze fakt, że w razie problemów nie zostanie uwzględniona ich gwarancja. Coraz więcej producentów oszklenia ma w swoich zapiskach gwarancyjnych ujęte informacje mówiące o odpowiednim montażu. Nawet najmniejszy nasz błąd może doprowadzić do jej wygaśnięcia, a co za tym idzie dodatkowych kosztów.

Szeroka oferta okien PCV dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv

Zlecając montaż okien wyspecjalizowanej firmie mamy także pewność, że zachowany zostanie estetyczny wygląd, jak również bezpieczeństwo. Odpowiednio zamontowane oszklenie gwarantuje także skuteczność izolacji naszego wnętrza przed utratą ciepła oraz uchroni nas przed hałasem z zewnątrz. Dodatkowo w odpowiedni sposób dostosują ich montaż do klimatu danej lokalizacji. Powinniśmy mieć na uwadze również fakt, iż profesjonalna firma cały proces montażu okien wykona zgodnie z obowiązującymi standardami i normami, które dotyczą efektywności energetycznej całego budynku, a także utrzymają odpowiednią temperaturę we wszystkich pomieszczeniach

Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu okien

Nawet najlepsze i najdroższe okna nie są w stanie zapewnić nam gwarancji dobrej jakości, jeśli zostaną źle zamontowane. Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy podczas montażu oszklenia.

Złe dopasowanie wymiarów okna i ościeża – zamontowanie okna w otworze zbyt ciasnym lub na styk, może doprowadzić do odkształcenia się ram w wyniku naprężeń, spowodowanych przez częste zmiany temperatury. Nie mamy przez to miejsca, aby nałożyć odpowiednią ilość pianki poliuretanowej, dlatego też występują nieszczelności w czasie eksploatacji.

Okna zbyt luźno osadzone w ościeżnicy – zamontowanie okna zbyt luźno wymaga zaaplikowania dużej ilości pianki poliuretanowej, która rozprężając się, może doprowadzić do wypychania ramy okna. Mocowanie staje się wtedy mało stabilne, ulec może rozszczelnieniu, zwłaszcza podczas silnych wiatrów.

Nadmierne wysunięcie lub niedopasowanie okna do grubości ścian – złe dopasowanie może doprowadzić wychłodzenia miejsc w okolicach okna. Zły montaż doprowadza do powstawania mostków termicznych, w których może gromadzić się woda. Ościeża będą wciąż zimne i wilgotne, doprowadzając w ten sposób do wytwarzania się pleśni.

Nierówne i nieoczyszczone podłoże – zanim zaczniemy montaż oszklenia, należy wyrównać i oczyścić otwór ościeża z pyłów, odłamków muru oraz pozostałości po starych oknach. Większe ubytki należy uzupełnić zaprawą oraz pokryć podkładem gruntującym. Mniejsze ubytki natomiast zaklejamy pianką montażową. Źle przygotowana wnęka może doprowadzić do nieodpowiedniego przywierania, które doprowadza do nieszczelności.

Niewłaściwe mocowanie okna – zastosowanie zbyt małej ilości kotew lub dybli może doprowadzić do osłabienia konstrukcji, przez co okno może się zniekształcać pod wpływem silnych wiatrów lub gwałtownego otwierania. Rama może ulec deformacji, a tynk w koło może się kruszyć i odpadać. Natomiast zbyt duża ilość kotew i dybli powoduje, że mocowanie jest zbyt sztywne, co może doprowadzić do ograniczenia ruchów konstrukcji okna.

Prawidłowy montaż okien

Okna powinny być węższe od otworu w murze o około 2-3 cm. Wysokość natomiast musi być niższa o 4,5-5,5 cm. Odległość ta mierzona jest nieotynkowanym licu muru. Jeśli jednak szczelina jest większa, należy zmniejszyć ją za pomocą specjalnych bloczków z betonu komórkowego lub cegłami. Warto również skorzystać z listwy poszerzającej ramę, sprawdzając wymiary wszystkich boków, zarówno przy krawędzi zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Zmierzyć należy także przekątne otworu, sprawdzając, czy kąty są proste.