Radykalne rozwiązania dla problemu porzuconych hulajnóg w Augustowie

Problem nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg w naszym mieście staje się coraz bardziej palący. Mieszkańcy są zaniepokojeni chaotycznym pozostawianiem tych pojazdów, które blokują chodniki, trawniki, a nawet wyjazdy z parkingów. Co można zrobić, aby przywrócić porządek na ulicach?
- Hulajnogi w nieodpowiednich miejscach codzienność mieszkańców
- Firmy i władze gra w kotka i myszkę
- Potrzeba nowych rozwiązań i współpracy z mieszkańcami
Hulajnogi w nieodpowiednich miejscach codzienność mieszkańców
W ostatnich tygodniach wiele osób zauważyło, że hulajnogi, które powinny być wygodnym środkiem transportu, stają się źródłem frustracji. Nieprawidłowo zaparkowane pojazdy można spotkać w różnych częściach miasta, co potwierdzają liczne sygnały od mieszkańców. Barbara, jedna z mieszkanek, podzieliła się swoim doświadczeniem: Przechodziłam wieczorem aleją Kardynała Wyszyńskiego. Na krótkim odcinku spotkałam tam cztery hulajnogi. Każda rzucona w inną stronę, a jedna z nich leżała na asfalcie. Podniosłam je i oparłam o pobliskie ogrodzenie. Zrobiłam to ten jeden raz. Takie sytuacje widzę bowiem tak często, że nie mam do tego cierpliwości.”
Firmy i władze gra w kotka i myszkę
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej poruszono temat nieprawidłowego parkowania hulajnóg. Zastępca Burmistrza, Filip Chodkiewicz, zauważył, że firmy wynajmujące hulajnogi twierdzą, iż ustawiają je w odpowiednich miejscach, ale to użytkownicy przyczyniają się do ich chaotycznego pozostawiania. Ponoć nie skutkują nawet kary finansowe. Niektórzy wolą zapłacić 10 złotych kary i zostawić hulajnogę na trawniku. Zdarza się wręcz, że leżą one na leśnych ścieżkach” powiedział Chodkiewicz. Niestety, w tej sytuacji władze nie mają narzędzi, aby skutecznie egzekwować porządek.
Potrzeba nowych rozwiązań i współpracy z mieszkańcami
Radny Leszek Cieślik zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia nowych regulacji, które mogłyby zmusić firmy do lepszego zarządzania hulajnogami. Egzekucja opłaty za odholowanie hulajnogi na parking i dobowy koszt jej parkowania nie są trudne do wyegzekwowania. Jeżeli będą musiały płacić za taką usługę”, to się nauczą” podkreślił. Obecnie jednak brakuje odpowiednich decyzji, które umożliwiłyby wprowadzenie takich rozwiązań. Wiceburmistrz Chodkiewicz dodał, że plany dotyczące analizy uchwał i propozycji z innych samorządów są w toku, jednak bez decyzji radnych nic nie będzie można zrobić.
Warto zauważyć, że w niektórych miastach mieszkańcy mają możliwość zgłaszania miejsc, w których znajdują się źle zaparkowane hulajnogi. Tego typu rozwiązania jednak mogą być wdrożone tylko tam, gdzie działa straż miejska, co w naszym przypadku pozostaje w sferze planów. Z pewnością, aby poprawić sytuację, niezbędna jest współpraca zarówno władz, jak i samych użytkowników hulajnóg.
Opierając się na: Urząd Miejski w Augustowie
Autor: krystian