Dzieciaki na rowerach przerwały wstęgę. W ten sposób kładka nad Kanałem Bystrym została oficjalnie oddana do użytku mieszkańców Augustowa i turystów.


Bezpieczeństwo dla mieszkańców

Kładka nad Kanałem Bystrym pozwala bezpiecznie podróżować ścieżką rowerową. Do tej pory trzeba było pokonywać most wspólnie z samochodami, a wąski fragment chodnika i krawężnik nie ułatwiały zadania. Mieszkańcy od lat apelowali o poprawę bezpieczeństwa.

- Prośby mieszkańców na temat kładki docierały do mnie już w poprzedniej kadencji. Dlatego w kampanii wyborczej obiecałem, że dołożę starań, aby pozyskać dla Augustowa kładkę nad Bystrym. Dziś wszyscy możemy się cieszyć z bezpiecznej kładki z pięknym widokiem na nasz Kanał Bystry. Rowerowa wycieczka z dziećmi do Sajenka jest od teraz dużo bezpieczniejsza i nie wymaga przeprawy przez most z samochodami. – powiedział Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk

Na otwarciu obecny był Przewodniczący Komisji Infrastruktury Sejmiku Województwa Podlaskiego Paweł Wnukowski:

- Cieszę się z nowej kładki. To ważna inwestycja dla ludzi, dla ich bezpieczeństwa i wygody. Mam dziś potężną satysfakcję, że wspólnie doprowadziliśmy do budowy i uruchomienia tego mostu, tak ważnego dla mieszkańców i turystów. Ta kładka biegnie przy ważnej drodze wojewódzkiej prowadzącej do Lipska, o której cały czas myślimy i chcemy ją wyremontować. Oczywiście z wybudowaniem ścieżki rowerowej aż do samego Lipska. To stworzy wspaniałą sieć ścieżek rowerowych w naszym powiecie. Warto zaznaczyć, że w poprzednim roku ważna część tej drogi, właśnie ze ścieżką rowerową, została ukończona na odcinku Lipsk - granica państwa.- powiedział Paweł Wnukowski, radny Województwa Podlaskiego


Potężna inwestycja dzięki dobrej współpracy

Kładka jest inwestycją Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, czyli instytucji odpowiedzialnej za utrzymanie dróg wojewódzkich. Pieniądze na ten cel przeznaczył Sejmik Województwa Podlaskiego. Inwestycję wsparło również Miasto Augustów.

– Bardzo dziękuję za wsparcie tej sprawy Radnemu Pawłowi Wnukowskiemu, który przewodzi Komisji Infrastruktury Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz Radnemu Bogdanowi Dyjukowi, który jako rowerzysta również mocno zabiegał o tę inwestycję. To piękny przykład doskonałej współpracy Miasta Augustów z Panem Marszałkiem Arturem Kosickim oraz Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich kierowanych przez Dyrektora Mariusza Nahajewskiego. Dziś możemy być dumni ze wspólnej realizacji poważnej inwestycji. – powiedział Burmistrz Karolczuk.

Prace budowlane rozpoczęły się jesienią zeszłego roku. Przez kilka miesięcy na trasie do Lipska obowiązywał ruch wahadłowy. Obserwować mogliśmy pracę wielkich dźwigów i innych maszyn budowlanych. Inwestycja została zrealizowana kompleksowo, z całą niezbędną infrastrukturą, czyli kanalizacją i oświetleniem. Miasto Augustów partycypowało w kosztach, współfinansując budowę oświetlenia. Kładka ma 66 metrów długości i przechodzi nad Kanałem Bystrym delikatnym łukiem.


Upominki dla młodych rowerzystów

Na otwarcie kładki przyjechała grupka młodych rowerzystów, którzy zostali zaproszeni do przerwania wstęgi. Augustowską tradycją stało się już otwieranie nowych inwestycji wspólnie z mieszkańcami. Tak było również dzisiaj. Dla rowerzystów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie miasta, Burmistrz przygotował pamiątkowe upominki. Młodzi mieszkańcy otrzymali między innymi bidony na wodę i odblaskowe opaski z miejskim logo.