Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna coraz bliżej, dlatego zdecydowana większość z nas już niedługo rozpocznie prace porządkowe w swoim ogrodzie. Najprawdopodobniej, wiele z nich będziemy chcieli przeprowadzić jeszcze przed Wielkanocą, aby na święta móc się cieszyć atrakcyjnie wyglądającym ogrodem. Warto zapoznać się z listą najpotrzebniejszych prac oraz dowiedzieć się, jak zaprojektować przestrzeń do rekreacji, z której będziemy zadowoleni. 

Usuwanie liści, przygotowanie gleby i trawnika

Wiosną koniecznie należy zadbać o usunięcie z trawnika suchych liści, gałęzi oraz innych fragmentów obumarłych roślin. Mogłyby one bowiem utrudniać rozwój roślin ozdobnych, a także niekorzystnie wpływać na wygląd ogrodu. Do tego celu warto wykorzystać przede wszystkim solidne, metalowe grabie z szeroko rozstawionymi zębami. Bardzo pomocne może okazać się również napowietrzanie trawnika, określane również mianem areacji. Można zdecydować się zarówno na nakłuwanie go widłami, jak i na użycie specjalnego urządzenia zwanego areatorem. Jego zakup może być opłacalny, jeżeli dysponujemy pokaźnych rozmiarów przestrzenią wokół domu. Można zakupić go na przykład w sklepach z akcesoriami ogrodniczymi. Gleba po zimie może wymagać także nawożenia. Jeśli chcemy cieszyć się zazielenioną trawą w święta, postarajmy się o kupno odpowiednich nawozów jeszcze przed Wielkanocą. 

Planowanie rabat, sadzenie roślin 

Wiosną naszą szczególną radość wywołują budzące się z zimowego letargu rośliny. Jeśli chcemy jednak cieszyć się zielenią i mieniącymi się wieloma barwami rabatami, musimy odpowiednio je zaprojektować. Wydaje się, że najlepiej będzie zwrócić swoją uwagę zarówno na rośliny jednoroczne, jak i na byliny. Dzięki temu, nasz ogród będzie prezentował się atrakcyjnie o każdej porze roku, a więc nie tylko wczesną wiosną. Kiedy już zaplanujemy wygląd naszych rabat, możliwe będzie sadzenie poszczególnych roślin. Możemy zdecydować się zarówno na zakupienie nasion, jak i gotowych już sadzonek. Uprawa roślin od pdstaw daje jednak więcej satysfakcji. Bez względu na to, z której opcji skorzystamy, powinniśmy wyposażyć się w akcesoria, które ułatwią nam pielęgnację kwiatów i krzewów. Dobrym pomysłem będą zatem wiosenne zakupy w centrum ogrodniczym. Przydadzą nam się na pewno: 

  • łopata
  • grabie
  • rękawice ochronne
  • ziemia uniwersalna

Wyposażmy się również w nawozy oraz torf, zwłaszcza jeżeli sadzimy rośliny ceniące sobie podłoże o kwaśnym pH. Mowa tu chociażby o popularnych hortensjach czy o borówkach amerykańskich.

Zaprojektuj przestrzeń do rekreacji 

Nieodłącznym elementem wiosennych porządków jest również troska o przestrzeń do rekreacji, na którą zazwyczaj składają się nie tylko rośliny, ale i różnego rodzaju meble. Najprawdopodobniej posiadamy już niektóre z nich. Mowa tu przede wszystkim o drewnianych ławkach, stołach czy krzesłach, które cieszą się największym zainteresowaniem. Mogą one jednak wymagać delikatnego odświeżenia po zimie. Konieczne może okazać się między innymi ich umycie, pomalowanie lakierem czy nową farbą. Być może, postanowimy wprowadzić jakieś daleko idące zmiany. Możemy zdecydować się na przykład na stelaż hamaka, który pozwoli nam przyjemnie wypocząć z książką w dłoni. Warto ustawić go w zacienionym miejscu, bo wiosną temperatura powietrza mocno szybuje w górę. Nadmierny kontakt ze słońcem nie jest wskazany, ze względu na ryzyko poparzeń słonecznych. Meblem, który może nas zainteresować jest również pokaźnych rozmiarów huśtawka ogrodowa. W okresie przedświątecznym możemy liczyć na różnego rodzaju promocje na akcesoria ogrodowe. Dzięki temu, możemy zyskać wysokiej jakości meble w korzystnej cenie. Będąc w sklepie ogrodniczym, warto także pomyśleć o zakupie miękkich poduszek, dzięki którym korzystanie z huśtawki czy hamaka będzie przyjemniejsze.