Co to jest VPN? Jak działa i do czego służy?

VPN to skrót od angielskiego sformułowania Virtual Private Network, co dosłownie oznacza „wirtualną sieć prywatną”. Ta innowacyjna usługa stanowi doskonałe zabezpieczenie połączeń internetowych zarówno w domach prywatnych, jak i w instytucjach czy firmach. Na czym dokładnie polega działanie VPN i kiedy warto z takich usług skorzystać?

VPN - co to jest?

Wirtualna sieć prywatna to specjalna usługa, dzięki której użytkownicy mogą łączyć się z Internetem za pomocą szyfrowanego tunelu punkt-punkt, co umożliwia ukrycie i zamaskowanie danych przesyłanych przez sieć, prawdziwego adresu IP oraz faktycznej lokalizacji użytkownika. Do transmisji zaszyfrowanych danych VPN wykorzystuje serwer pośredniczący i odpowiednie protokoły komunikacyjne.

Prawidłowo skonfigurowana usługa VPN gwarantuje, że środowisko online jest prywatne, chronione i bardzo dobrze zabezpieczone przed zewnętrznymi atakami. Wirtualna sieć prywatna ma wszechstronne zastosowanie. Dzięki niej można bezpiecznie połączyć z Internetem komputery, telefony, tablety, routery, a nawet konsole do gier czy telewizory. Te wszystkie zalety sprawiają, że usługa VPN jest często wybierana przez firmy, aby poprawić bezpieczeństwo pracowników w sieci, zadbać o poufność firmowych danych i zwiększyć jakość świadczonych usług.

Jak działa VPN?

Wbrew pozorom, zasady działania VPN nie są bardzo skomplikowane. Do utworzenia bezpiecznego połączenia VPN potrzebne są takie elementy jak:

  • urządzenie użytkownika,
  • aktywne połączenie z Internetem,
  • klient VPN, czyli specjalny program, który szyfruje połączenie i przekierowuje ruch online na bezpieczny serwer VPN,
  • serwer VPN, który pełni rolę pośrednika pomiędzy użytkownikiem a siecią internetową.

Z siecią VPN użytkownik może połączyć się samodzielnie przy użyciu dedykowanej aplikacji. Aby się do niej zalogować, trzeba podać login i hasło lub specjalny klucz. Po prawidłowej weryfikacji uprawnień użytkownika tworzony jest tunel VPN, przez który od tej pory będą przesyłane wszystkie dane.

Szyfrowanie danych oznacza, że są one niedostępne dla osób trzecich: dostawców usług internetowych, instytucji państwowych i cyberprzestępców. Zaszyfrowane dane docierają przez tunel do serwera VPN, gdzie są odczytywane i wysyłane do konkretnego miejsca w sieci. Ten sam mechanizm jest wykorzystywany podczas pobierania danych. Wówczas dane zostają pobrane z konkretnego miejsca w sieci przez serwer VPN, a następnie zostają zaszyfrowane i przesłane przez tunel VPN do użytkownika, gdzie następuje ich odszyfrowanie przez klienta VPN.

Biznesowy VPN dla Twojej firmy od INEA

Jeśli chcesz zapewnić swojej firmie sprawną i bezpieczną komunikację przez łącza internetowe, koniecznie zapoznaj się z usługą VPN, przygotowaną przez firmę INEA. W ramach oferty firmowy IPVPN jest dostępny w 3 wariantach:

  • Advanced - to usługa na łączach Fiber Optic. Gwarantowane łącze symetryczne o przepływności do 1 Gb/s.
  • Enhanced - to usługa IPVPN na łączach INEA w dowolnej technologii o przepływności do 10 Mb/s.
  • Standard - to usługa transmisji danych INEA na łączach dostępu do Internetu Twojej firmy. Przepływność jest uzależniona od rodzaju łącza.

W INEA możesz wygodnie dostosować usługę VPN do swoich potrzeb. Pakiet SLA Silver gwarantuje 99% dostępności usługi i 24 godziny na usunięcie awarii. Pakiet SLA Gold zapewnia aż 99,7% dostępności i tylko 12 godzin na usunięcie awarii. Natomiast pakiet SLA Platinium gwarantuje aż 99,9% dostępności i jedynie 8 godzin na usunięcie awarii. Będzie to zatem doskonały wybór dla firm, które nie mogą sobie pozwolić na żadne opóźnienia w dostarczaniu usług za pośrednictwem sieci.

Dla wielu firm zabezpieczanie poufnych danych jest kluczowe do zapewnienia wysokiej jakości usług klientom krajowym i zagranicznym. Dotyczy to wszystkich danych przesyłanych online, takich jak: wiadomości e-mail, informacje o płatnościach czy znaczniki lokalizacji. Wiele informacji i danych osobowych, które pojawiają się w sieci, łatwo można wyśledzić. Usługa VPN pozwala na zaszyfrowanie pobieranych i wysyłanych danych, dzięki czemu osoby postronne nie mogą ich zobaczyć, a dane firmowe zawsze bezpiecznie docierają do celu.