II Augustowski Festiwal Pasji do Nauki - Program i Atrakcje
Zapraszamy na II Augustowski Festiwal Pasji do Nauki! W dniach 7-8 czerwca 2024 r. Rynek Zygmunta Augusta stanie się centrum edukacji i fascynujących pokazów naukowych. Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji, które zadowolą zarówno młodszych, jak i starszych miłośników nauki.
  1. Stanowiska edukacyjne dostępne przez cały dzień.
  2. Pokazy naukowe i rekonstrukcje historyczne.
  3. Wykłady biologiczno-etnograficzne i plenerowe.
  4. Interaktywne warsztaty z robotyki i archeologii.

W piątek, 7 czerwca, od godziny 10:00 do 16:00, na Rynku Zygmunta Augusta swoje stanowiska edukacyjne zaprezentują m.in. Fundacja Terra Desolata, Wydział Archeologii UW, Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy oraz wiele innych instytucji. To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o historii, przyrodzie i technologiach.

O godzinie 10:15 Piotr Kucharski z grupy Zderzenie z Historią przedstawi fascynujący pokaz naukowy zatytułowany „Michał Sędziwój na tropie nieśmiertelności”. Kolejne atrakcje to walki robotów SUMO BOOTY organizowane przez Robo Coding o 11:00 oraz pokaz naukowy „Puzon i fizyka” w wykonaniu Heweliuszy Nauki o 11:30.

W sobotę, 8 czerwca, festiwalowe stanowiska edukacyjne będą dostępne od 11:00 do 17:00. Fundacja Terra Desolata o 11:15 zaprosi na wykład plenerowy „Przeszłość w przedmiotach zaklęta. Archeologia Ziemi Augustowskiej”. Między 12:00 a 16:00 Heweliusze Nauki zorganizują pokazy science busking, które z pewnością przyciągną uwagę niejednego przechodnia.

O 13:00 odbędzie się pokaz rekonstrukcji historycznej przygotowany przez Hospitalierių Ordinas, a pół godziny później Robo Coding zaprezentuje pokaz naukowy dotyczący odnawialnych źródeł energii. Kolejne wykłady i pokazy naukowe potrwają do późnego popołudnia, w tym wykład plenerowy Krzysztofa Poznańskiego z Naukowo TV, który o 14:00 odpowie na pytanie „Czy w Polsce żyły dinozaury?”.

Nie zabraknie również wykładów biologiczno-etnograficznych prowadzonych przez dr hab. Stanisława Czachorowskiego z Profesorskiego Gadania. W piątek o 13:30 dr Czachorowski opowie o „palcach umarlaka, zmierzchnicy trupiej główce, przeklętej pannie i innych ziołach z najbliższej okolicy”, a godzinę później przedstawi wykład „O drapieżnych motylach i hiszpańskiej musze, czyli garść niezwykłych informacji o owadach”.

Festiwal jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II. Popularyzacja Nauki”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę i spędzić czas w ciekawy sposób!


Źródło: Gmina Augustów