W oczekiwaniu na wymarzony urlop już znacznie wcześniej przeglądamy oferty biur podróży. Nagle okazuje się, że przecież już kilka razy byliśmy w Egipcie, Turcji oraz Tunezji i wszystko już tam widzieliśmy. Jesteśmy żądni nowych niezapomnianych wrażeń i zaczynamy myśleć o innych, nieodwiedzonych dotąd, rejonach świata. Dlaczego nie skierować swojego wzroku na Amerykę Południową, a konkretnie urokliwy Paragwaj? Wyśmienita kuchnia oraz egzotyczny i interesujący krajobraz to tylko niektóre z zalet tego pięknego kraju.

Dlaczego właśnie Paragwaj?

Klimat Paragwaju określany jest mianem zwrotnikowego, oznacza to, że pory roku są zgoła odwrotnie niż u nas w Polsce. Średnia temperatura od października do lutego wynosi około 28 stopni, natomiast od czerwca do sierpnia, czyli w miesiącach u nas letnich, w Paragwaju uświadczymy zaledwie około 19 st. C. Jest to świetna wiadomość dla tych, którzy chcieliby spędzić ferie lub Sylwestra nad jeziorem, lub wodospadem w stroju kąpielowym ze szklaneczką szampana w dłoni. Jest to nadal zbyt rzadko odwiedzany turystycznie i zdecydowanie jeden z najbardziej niedocenionych przez europejskich turystów kraj Ameryki Południowej. Jeśli jednak ktoś zdecydował się na podróż w ten zakątek świata, może być pewny, że wróci tam ponownie. Niewielki Paragwaj zachwyca bogatą kulturą, urokliwą przyrodą i architekturą, a przede wszystkim niezwykle życzliwymi i otwartymi mieszkańcami. Jeśli chodzi o Paragwaj, zwiedzanie jest kluczowym punktem programu. Duża ilość zabytków, szczególnie sakralnych, oraz przepięknych ciekawych przyrodniczo terenów spowoduje, że na nudę nie będzie tu miejsca.

Paragwaj - ciekawe miejsca, które warto odwiedzić.

Asuncion 

Asuncion jest stolicą Paragwaju. Miasto zostało założone w 1537 roku przez Europejczyków. Obecnie stanowi centrum handlu, giełdy papierów wartościowych i finansów. Jest niezwykle zamerykanizowaną metropolią pełną wysokich wieżowców oraz nowoczesnych centrów handlowych. Jednak gdzieniegdzie można natknąć się na zabytki starej kultury. W mieście warto zobaczyć katedrę Catedral Metropolitana. Na pierwszy rzut oka niezwykle skromna, jednak kiedy nastaje wieczór, gra świateł robi ogromne wrażenie. Do miejsc godnych odwiedzenia można zaliczyć także Muzeum Kolonializmu Casa Viola oraz Narodowy Pantenon Bohaterów, w którym spoczywają bohaterowie narodowi. Po zachłyśnięciu się miejskim zgiełkiem warto wybrać się na spacer wzdłuż rzeki, aby dotrzeć do deptaku Costanera de Asuncion. Przepiękne widoki uspokoją emocje i nacieszą oczy.

Trynitad

To obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tutaj, w ruinach misji jezuickich, można poczuć się jak bohater dawnych wydarzeń historycznych. Są jednymi z najlepiej zachowanych tego typu zabudowań na świecie. Misje, założone niegdyś przez przybywających tutaj duchownych, stworzone były do celu nawracania tubylczej ludności, czyli Indian, na wiarę katolicką. Bardzo dobrze zachowane ruiny budynków świątynnych, klasztornych, gospodarczych, szkoły oraz szpitala uruchamiają wyobraźnię i pozwalają zapoznać się z dawną kulturą i architekturą. 

Itaipu

Ta niezwykle potężna i widowiskowa zapora wodna na rzece Parana jest drugą co do wielkości elektrownią wodną na świecie. Zapewnia ona Paragwajowi blisko 80% energii. Ten inżynieryjny cud świata, który robi niewyobrażalne wrażenie swoim ogromem, powstał we współpracy z sąsiadującą Brazylią. Długość tamy to blisko 8 km, natomiast wysokość to 255 metrów, czyli tyle, ile ma 75-kondygnacyjny wieżowiec.

Rzeka i wodospad Iguazu

Ten cud natury podzielony jest pomiędzy trzy kraje: Argentynę, Brazylię i Paragwaj. Znajduje się na rzece Parana i jest jednym z najbardziej widowiskowych wodospadów na świecie. Do wodospadu prowadzi ścieżka okalana tropikalną roślinnością. Z bardzo dużej odległości słychać szum wody spadającej w przepaść, a nad samą wodą huk jest tak wielki, że trudno skupić uwagę, a widok zapiera dech w piersiach. Iguazu w wolnym tłumaczeniu Indian to „Wielka woda" i to określenie jest jak najbardziej zasadne. Ogromne rozlewisko pocięte przez skaliste wysepki to uczta dla oczu i duszy nawet największych koneserów przyrody. Ten przyrodniczy fenomen liczy sobie 2,7 km szerokość, a jego wysokość w najwyższym miejscu to 82 metry, czyli wysokością przewyższa najsławniejszy wodospad świata — Niagarę. Liczne kaskady połączone w jeden ogromny wodospad, ozdobione pojawiającymi się w powietrzu chmurami i  tęczami to widok, którego nie da się zapomnieć. Ukoronowaniem zwiedzania jest ujrzenie „Gardzieli Diabła”, czyli największej z kaskad wodospadu. Można ją oglądać ze specjalnie zbudowanego stanowiska widokowego.

Aregua

Po obejrzeniu atrakcji czas na zakupy. Z takiej podróży wręcz należy przywieźć jakąś pamiątkę. Około 20 km od stolicy Paragwaju mieści się niewielka wioska Aregua obfitująca w historyczne wille, muzea i kościół. Przy brukowanych uliczkach umiejscowione są kramiki z lokalnym jedzeniem i ceramiką. Oprócz spróbowania lokalnych potraw można z powodzeniem nabyć tu ręcznie produkowane wyroby ceramiczne od kubków i miseczek po figurki ogrodowe.

Dlaczego warto zwiedzić Paragwaj?